Tehnoloogia teemapäev
Tehnoloogia-teemaline päev jaanuari lõpus viis Peedu kooli õpilased ja õpetajad koolimajast välja. 1., 2. ja 3. klassi õpilased koos õpetajatega kogunesid juba varakult koolimaja juurde, et astuda bussi ja sõita Tartusse, kus meid ootas külastus Eesti Maaülikooli Tehnikainstituuti. Meid tervitasid dotsendid Risto Ilves ja Arne Küüt ning juhatasid päeva sisse.
Kõigepealt said lapsed uudistada suurt kombaini ja traktoreid, päris ehtsas ralliautos istuda ning näha ja kuulda pneumosõidukite kohta, mis olid vaieldamatult kõige populaarsem atraktsioon. Seejärel jagasime end kaheks grupiks. Esimene grupp sai kõigepealt teadur Tõnu Leemeti juhtimisel näha 3D printerit ja esemeid, mida sellega prinditud on. Seejärel suunduti arvutiklassi, et programmi abil luua õpilaste enda poolt kavandatud kujund, mida hiljem laserlõikuspingil vineerist välja lõigata. Kahjuks juhtus nii, nagu teaduses ikka aeg-ajalt juhtub, nimelt ei teinud tehnoloogia koostööd. Sellest ei lastud end aga üleliia palju härida ning laserlõikuspingi tööga tutvuti põhjalikult, lõigates vineerist erinevaid kujundeid.
Teine grupp aga suundus mootorikatselaborisse, kus valmistati ise soolvee patarei, mõõdeti väikesel pingil rullide peal ralliva mudelauto parameetreid ning vaadati aegluubis mutrikese kukutamist veekaussi. Õpilased said muuhulgas teada, et soolvee patarei abil saaks näiteks piisavate oskuste korral mõne elektrilise mänguasja tööle panna ning et maanteel tohib sõita tegelikult 90 km/h.
Selleks ajaks, kui mõlemad grupid olid kohad vahetanud ja ka teise töötoa läbinud, oligi aeg hakata taas kooli poole sättima. Tänasime juhendajaid Peedu kooli meenega ja asusime tagasiteele, arutades nähtu ja kuuldu üle nii bussis kui pärast üheskoos koolis.
Teise kooliastme koolipäev algas hoopis tööstusettevõtte Enicsi peaukse ees. Esialgu testiti ära parklas olev meeletult suur lumehang, milleks oldi treenitud igapäevastes õuevahetundides. Kui õpilased korralikult lumiseks saanud, suunduti tutvuma ettevõtte endaga. Meid võttis vastu väga tore ja sõbralik personal. Esialgu saime slaidiesitluse Enicsi suuruse, töötajaskonna ja seal valmistatavate seadmete kohta. Elva Enicsis töötab umbes 750 inimest, kellest 65% on naised ja 35% mehed. Töötajaskond on küllaltki nooruslik, kellest veidi üle 30% on vanuses 18-30 ja teine veidi üle 30%-ne grupp on vanuses 30-50 aastat. Töötajaid käib Elvasse tööle nii lähemalt kui kaugemalt (Tartust, Põlvast, Valgast ja lausa Lätist). Kaugemalt tulijaid sõidutab ettevõtte buss.
Enicsil on maailmas kokku kaheksa tehast, lisaks Eestile leiab tehaseid Hiinast, Soomest, Rootsist ja Slovakkiast. Peakontor asub Šveitsis ja kokku on üldse töötajaid umbes 3500.
Enicsis valmistatakse elektroonikat liftide, rongide, robotkäte jms tarbeks. Komponendid tellitakse sisse, kontrollitakse, pannakse kokku, kontrollitakse, vajadusel parandatakse ja kontrollitakse uuesti 🙂
Peale ettevõtte tutvustust läks asi põnevaks, algamas oli ringkäik. Esiteks, et valmivat elektroonikat kaitsta staatilise elektri eest, said kõik külalised selga sinised ESD-kitlid ja ESD-kingamaandusribad. Viimased tuli otsapidi kleepida saapa kanna alla ja teine ots pista saapa sisse kanna alla. Enne tootmissaali sisenemist kontrolliti veel üle, kas kõigil kaitsevahendid ennast õigustavad või vajab miski veel sättimist.
Tootmisruumid olid suured ja iga tootmisliin põnevam kui teine. Kõndisime läbi tootmisprotsessi järgi kogu hoone, mis oli väga suur. Alustasime kauba vastu võtmisest ja kontrollist, edasi nägime automatiseeritud ladustamist. Siis nägime, kuidas algkomponentidest hakati kokku panema toodet, mis pidi läbima palju erinevaid liine, alustades jootmisest, kuumutamisest kuni mõne toote puhul lausa pesuliini ja lakkimiseni välja. Vahepeal läbisid tooted mitmeid kontrolle.
Põnevateks kohtumisteks olid veel tuttavad inimesed masinate taga ja oma tööd rügav pakirobot.
Ringkäigu lõpetasime kontoritöötajaid avatud kontoris piiludes. Paar poissi palusid ka suveks tööd, aga kokkulepe jäi, et esmalt tuleb koolitükkidega hakkama saada (eriti mureaineks olev vene keel!).
Päev jätkus lumehangedes mürgeldavate poiste ja valjuhäälselt laulvate õpetajate lõbusa seltskonnaga tagasi kooli jalutamisega, kõhu täitmise ja kokkuvõtete tegemisega!
Teksti autorid: õpetaja Helen ja õpetaja Anneli